Sluneční brýle

NĚCO O "SLUŇÁCÍCH"...

Dnes jsou sluneční brýle neodmyslitelnou součástí každého léta. Především jsou chápány jako módní doplněk, ale jejich hlavní účel je ochrana zraku před škodlivým UV zářením. Toto škodlivé záření se v naší atmosféře vyskytuje pořád, proto by se sluneční brýle měly stát součástí každého slunečného dne po celý rok. Neboť stejně jako působí UV záření na naši pokožku a způsobuje nepříjemné popáleniny, tak stejně nepříznivě působí na oční tkáň, především rohovku, oční čočku a sítnici. Může být příčinou onemocnění, jako je katarakta či oční záněty. 

Jak si vybrat sluneční brýle?

Jedním z důležitých faktorů při výběru slunečních brýlí je UV filtr, který chrání oko před škodlivým UV zářením, v ideálním případě by měl být alespoň 400nm. Nejnebezpečnější jsou levné brýle, které tento UV filtr postrádají a vlivem zatmavení čočky způsobují větší rozšíření zornic a tedy větší míru poškození. Další důležitou funkcí slunečních brýlí je jejich ochrana před oslněním, která je daná zatmavením čoček. Toto zatmavení by nemělo být větší než 85%, (kategorie 2 - 3) vyšší zatmavení (kategorie 4) je vhodné pouze pro vysokohorskou turistiku, nikoliv pro řízení, či sporty jako je cyklistika nebo lyžování, kde se často střídá světlé prostředí s tmavším.

Dále existuje široká nabídka různě zabarvených brýlových čoček pro různé účely, jako je například oranžová či žlutá rozjasňovací čočka, či polarizační čočka, která slouží pro odklánění odlesků, které vznikají například na hladině rybníka či na vozovce a jsou tak ideální variantou pro řidiče či rybáře.

Sluneční brýle s dioptriemi

Sluneční brýle mohou být nejen ozdobou, ale i korekční pomůckou, díky široké nabídce zatmavených dioptrických brýlových čoček je možné najít čočku pro téměř jakékoliv brýle a to jak ve standardních barvách, jako je hnědá, zelená či šedá, tak i se zrcadlovou úpravou, která vaším brýlím dodá moderní vzhled.